אירועים

דבר לילדים מצויר – האירוע בוטל

Davar Leyeladim Metzuyar

לצערנו, האירוע בוטל

מחווה במלאת 80 לשבועון שפירסם לראשונה קומיקס עברי

משתתפות: עטרה אופק ומוניקה לביא מנחה: גלית גאון

שירה: דורית פרקש

 

בשנת 1936 החל להתפרסם ״דבר לילדים״ כשבועון ילדים עברי ראשון, לאחר שחמש שנים קודם לכן ראה אור כמוסף בן שמונה עמודים שצורף מידי חודש ל״דבר״, עיתון הסתדרות פועלי

ארץ ישראל. בניגוד לעיתוני הילדים של היום, טיפח ״דבר לילדים״ את הסיפורת והשירה העברית (לוין קיפניס, נתן אלתרמן, מרים ילן שטקליס, אברהם שלונסקי ורבים אחרים) וכמובן את האיור והקומיקס. העיתון הקפיד לאורך השנים לעצב תרבות קריאה מאויירת שעליה גדלו דורות של ילדים עד סגירת העיתון ב-1985. במאיירים הבולטים המזוהים עם השבועון היו נחום גוטמן (לובנגולו מלך זולו) והקריקטוריסט אריה נבון שיחד עם לאה גולדברג חתום על הקומיקס החלוצי ״אורי מורי״ ו״אורי כדורי״.

 

העיתון היה הראשון שהחל להחדיר את סוגתן סיפורי הקומיקס בהמשכים והשער האחורי שלו הוקדש מידי שבוע לפרק מצוייר עם הכתובית  המיתולוגית בתחתיתו ״המשך בשבוע הבא״. בין לבין כיכב שם ״רוני קרחוני״ בשלל עלילות מחורזות ויואב בן חלב ניסה להיות גיבור-על מלגימת חלב טרי. בהוקרה מיוחדת לשבועון המצוייר יתקיים מפגש זה בהשתתפות מוניקה לביא, אוצרת מוזיאון נחום גוטמן, שאצרה את התערוכה ״דבר לילדים – לגדל קורא חושב״ ואת עטרה אופק, עורכת, מתרגמת ומבקרת ספרי ילדים וגם בתו של עורך ״דבר לילדים״ אוריאל אופק.

 

את המפגש תנחה גלית גאון, עד לאחרונה המנהלת והאוצרת הראשית של המוזיאון לקריקטורה וקומיקס בחולון.

 

להשלמת האוירה תשיר הזמרת דורית פרקש שירים מימי דבר לילדים. אירוע חובה לכל מי שקרא את העיתון ויש לו לפחות כרך כחול אחד בבויידם.

כ-75 דקות / למבוגרים
רביעי 03.08 / שעה 18:00 / אולם 2